Wazonik Imari

Mały wazonik Imari, Japonia (Arita), początek XX wieku
  • Nowość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 450,00 zł 450.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

NAZWA: Mały porcelanowy wazonik Imari
TECHNIKA: porcelana malowana naszkliwnie i podszkliwnie
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Japonia - Arita, początek XX wieku
WYMIARY: wysokość: 10cm, średnica podstawy: 3,2 cm, średnica brzuśca 5 cm

STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry- (naturalne ślady użytkowania, niewielki odprysk u podstawy)

Niewielki wazonik wykonany z porcelany malowanej naszkliwnie i podszkliwnie (barwna dekoracja naszkliwna, jest łączona z podszkliwnym błękitem kobaltu). Wazonik na podstawie o przekroju okręgu, z szerokim, kulistym brzuścem i smukłą, prostą szyjką. Malowany w roślinno-geometryczny wzór - typowy dla japońskiej porcelany Imari - w barwach niebieskiej, czerwonej i złotej.

Imari (jap. 伊万里焼 imari-yaki) – zachodnie określenie stylu i rodzaju japońskich wyrobów z porcelany pochodzącej z miasta Arita i jego okolic w dawnej prowincji Hizen, w północno-zachodniej części wyspy Kiusiu. Stąd ogólna nazwa pochodzącej stamtąd ceramiki to arita-yaki. Nazwa imari pochodzi od portu Imari, skąd eksportowano ją do Europy poprzez holenderską faktorię Dejima w Nagasaki. Naczynia te wyrabiano od XVII w. z miejscowego kaolinu, początkowo pod wpływem i z wykorzystaniem wzorów chińskich. Z czasem nabrały swoistych cech o charakterystycznej wielobarwnej dekoracji naszkliwnej, łączonej z podszkliwnym błękitem. Te wzory (zwane także imari) sprowadzane przez holenderskich kupców cieszyły się w końcu XVII w. wielkim powodzeniem w Europie, wpisując się na stałe do wyposażenia modnego salonu rokokowego, a później klasycystycznego. W latach 30. XVIII w. rozpoczęto produkcję imitacji imari w Miśni, Delft i innych manufakturach, głównie niemieckich.

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl