"Matka Boska Częstochowska"

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 900,00 zł 900.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

TYTUŁ: "Matka Boska Częstochowska"
AUTOR: Stanisław Raczyński (1903-1982)
TECHNIKA: drzeworyt barwny na papierze
WYMIARY: 33 x 24 cm (kompozycja)
OPRAWA: TAK
WYMIARY CAŁKOWITE (z ramą): 46 x 36 cm

  

Oryginalna praca znanego, krakowskiego grafika - Stanisława Raczyńskiego, przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. W pionowej kompozycji artysta ukazał Madonnę, ubraną w niebieską, zdobioną ornamentami szatę, trzymającą w ramionach Dzieciątko, które unosi dłoń w geście błogosławieństwa. Postaci mają na głowach korony oraz promieniste nimby. Przedstawiony tu typ ikonograficzny Madonny to Hodegetria (Wskazująca Drogę) - jest to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ ikonograficzny przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem, po raz pierwszy stworzony przez św. Łukasza Ewangelistę. Praca nawiązuje do czczonego w Polsce wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej z charakterystycznymi śladami nacięć na policzku.

Stanisław Raczyński (1903 - 1982) malarz, grafik, scenograf. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 1926 roku. Naukę kontynuował na uczelniach w Paryżu i we Włoszech. Jego dorobek artystyczny, to głównie drzeworyt, jednak zajmował się także grafiką, plastyką reklamową, ilustratorstwem. Najczęściej podejmował tematykę figuralną i architektoniczną (liczne drzeworyty przedstawiające kościół Mariacki w Krakowie), którą poddawał dekoracyjnej stylizacji. W latach 1927-28 pracował jako scenograf w Teatrze Popularnym w Krakowie, a przez następne dwa lata w tym samym charakterze w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1930 roku wyjechał na stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego do Paryża. Bibliografia: Indeks artystów plastyków absolwentów i pedagogów wyższych uczelni plastycznych oraz członków ZPAP działających w latach 1939-1992, Komitet Leksykonu Artystów Plastyków, Gdańsk-Kraków-Łodź-Poznań-Toruń-Warszawa-Wrocław, 1994. 

Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.Malarz, grafik, scenograf. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w 1926 roku. Naukę kontynuował na uczelniach w Paryżu i we Włoszech. Jego dorobek artystyczny, to głównie drzeworyt, jednak zajmował się także grafiką, plastyką reklamową, ilustratorstwem. Najczęściej podejmował tematykę figuralną i architektoniczną, z zamiłowaniem przedstawiając widoki rodzinnego Krakowa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl