Figurka porcelanowa "Młody sztygar"

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 1 600,00 zł 1600.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

NAZWA: Figurka porcelanowa "Młody sztygar"
TECHNIKA: porcelana ręcznie malowana
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Królewska Manufaktura Porcelany - KPM Berlin, po 1870 roku.
WYMIARY: wysokość: 16,8 cm, szerokość: 8 cm, głębokość: 5,5 cm.
STAN ZACHOWANIA: idealny

 

Porcelanowa figurka przedstawiająca górnika w tradycyjnym mundurze XVIII-wiecznym z charakterystycznymi atrybutami, wykonana w berlińskiej manufakturze Königliche Porzellan-Manufaktur. Górnik jest ubrany w mundur galowy, który wykształcił się w górniczych okręgach Niemiec w XVIII wieku - w barwach zielonej i czarnej, które symbolizują pracę górników, ma także charakterystyczną spłaszczoną czapkę. W rękach trzyma kilof i lampkę.

Figurka jest sygnowana u dołu znakiem w formie jabłka królewskiego z krzyżem i inicjałami KPM (w kolorze ceglastym - taka sygnatura była używana przez manufakturę od 1832 roku do 1913 roku) oraz kobaltowym berłem stosowanym po 1870 roku.

Królewska Manufaktura Porcelany w Berlinie (niem. Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin, w skrócie KPM) została wykupiona w 1763 roku przez pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego (1712-1786), pierwotną fabrykę założył dwa lata wcześniej Johann Ernst Gotzowsky, opracowując recepturę produkcji, surowce oraz formy. KPM miała być konkurencją dla wyrobów z Drezna, Miśni i Sèvres we Francji. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl