Figura porcelanowa "Czapla"

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2 450,00 zł 2450.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

NAZWA: Figura porcelanowa "Czapla"
AUTOR: Mieczysław Naruszewicz (1923-2006)
TECHNIKA: porcelana malowana naszkliwnie
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Zakłady Porcelany Ćmielów - 1958 rok
WYMIARY: wysokość: 19 cm, szerokość: 7 cm, długość: 9 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry - (niewielki odprysk na czubku dzioba)

Porcelanowa figurka przedstawiająca czaplę, stojącą w wodzie. Ptak stoi na smukłych nogach, które zlewają się w jedną formę i płynnie przechodzą w podstawę, na której zaznaczono kręgi jak na wodzie. Delikatnie zaznaczona głowa i dziób są połączone z korpusem, który w tylnej części zmienia się w formę, symbolizującą ogon i złożone skrzydła. Figurka ptaka jest mocno uproszczona, syntetyczna, o płynnych, smukłych kształtach, potęgujących wrażenie dynamiki. Figurka jest biała, z jasnoszarym grzbietem i podstawą oraz zaznaczonymi na czarno elementami głowy i kołami na wodzie. Czapla została zaprojektowana przez Mieczysława Naruszewicza (1923-2006) w roku 1958 roku.  Na spodzie figurki znajduje się zielony stempel z literą "Ć" w trójkącie i napisem: "ĆMIELÓW | MADE | IN POLAND" oraz oraz numer malatury: "C-401-1114 52". Całość tworzy niezwykle efektowny i nowoczesny przykład najlepszego polskiego wzornictwa!

Zakłady Porcelany w Ćmielowie należy do jednej z 10 najstarszych polskim firm - została założona w 1790 roku. Wielką popularność zyskała w połowie XIX wieku, kiedy jej dystrybucja sięgnęła Warszawy. Także po II wojnie światowej, jako zakład państwowy zachwycała miliony Polaków swoimi wzorami serwisów i figurek. Firma została sprywatyzowana w 1997 roku, a po połączeniu się w 2013 roku z Fabryką w Chodzieży prężnie działa po dziś.

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl