Wazon "Patyczki"

Cena: 300,00 zł 300.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

NAZWA: Wazon "Patyczki"
AUTOR: Jan Sylwester Drost (ur. 1934)
WYTWÓRNIA: Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej
TECHNIKA: szkło prasowane, bezbarwne
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Polska, lata siedemdziesiąte XX wieku (1973 rok?)
WYMIARY: wysokość: 12,5 cm, średnica: 8,5 cm
STAN ZACHOWANIA: dobry+ (pojedynczy odprysk jednej z kulek przy górnej krawędzi wazonu).

Wazonik wykonany z bezbarwnego, prasowanego szkła, zaprojektowany przez Jana Sylwestra Drosta w latach siedemdziesiątych dla Huty Szkła w Dąbrowie Górniczej. Wazon na okrągłej podstawie lekko rozszerzający się ku górze. Powierzchnię wazonu tworzy rząd pionowych, regularnych walców zakończonych u góry półkolistym zwieńczeniem - z tego powodu model ten potocznie nazywany jest "patyczkami". Wnętrze gładkie. Komplet szkieł z tego wzoru wchodzi w skład zbiorów m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i był eksponowany na wystawie "Cora, Asteroid i inne..." w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu w 2019 roku.

Jan Sylwester Drost (ur. 1934) - polski artysta plastyk, projektant wzorów przemysłowych, wybitny projektant i technolog szkła. Tworzył zarówno szkło seryjne jak i unikatowe, przypisuje mu się upowszechnienie szkła prasowanego, które wcześniej było traktowane przez projektantów jako wyrób tani i nie wymagający podczas projektowaniu kunsztu artystycznego.

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl