Wazon "Flora"

Wazon "Flora", Zakłady Porcelany Stołowej Karolina
  • Nowość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 350,00 zł 350.00
ilość szt.

Opis

NAZWA: Wazon "Flora"
AUTOR: Danuta Duszniak (ur. 1926)
TECHNIKA: porcelana malowana naszkliwnie
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Zakłady Porcelany Stołowej ''Karolina'' w Jaworzynie Śląskiej, po 1957 roku.
WYMIARY: wysokość: 24 cm, średnica podstawy: 77 mm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry

Porcelanowy wazon w kolorze żółci i bieli. Smukły wazon o okrągłej podstawie i przewężonym korpusie. Powierzchnia malowana naszkliwnie geometrycznym wzorem w żółtym kolorze z czarnymi punktami. Na spodzie znajduje się zielony stempel "Karolina | MADE IN POLAND" umieszczonym pod koroną. Całość tworzy niezwykle efektowny i nowoczesny przykład najlepszego polskiego wzornictwa!

Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” – producent porcelanowej zastawy stołowej działający od w 1860 w Jaworzynie Śląskiej; od 1954 roku nosi obecną nazwę. Fabryka została założona w 1860 przez Traugotta Silbera w Jaworzynie Śląskiej, w miejscu gwarantującym łatwy dostęp do złóż gliny i węgla. Po roku 1945 fabryka znalazła się na terytorium Polski, przedsiębiorstwo zostało upaństwowione i na przestrzeli lat znacznie zmodernizowane pozostając do dzisiaj producentem wysokiej jakości porcelany. W latach 1951-1957 funkcjonowała pod nazwą Zakłady Porcelany Stołowej Jaworzyna Śląska, a od 1957 roku jako Zakłady Porcelany Stołowej Karolina (w 1993 roku spółka została sprywatyzowana w trybie prywatyzacji pracowniczej).

Danuta Duszniak (urodzona 25 marca 1926 roku we Lwowie) – projektantka ceramiki. W 1953 roku ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracowała na stanowisku projektantki w Zakładzie Ceramiki i Szkła w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, później jako projektantka w Instytucie Szkła i Ceramiki w Warszawie, a także w roli kierowniczki artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Kanon”. Duszniak zaprojektowała około sześćdziesięciu wzorów ceramiki użytkowej, wśród których znajduje się wiele serwisów obiadowych i śniadaniowych, wazonów, popielniczek, bombonierek.

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl