Taca art deco

Taca art deco, mosiądz srebrzony, Firma Marcina Jarry
  • Nowość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 1 950,00 zł 1950.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

NAZWA: Taca art deco
TECHNIKA: mosiądz srebrzony
WYTWÓRCA: Firma Marcina Jarry
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Polska - Kraków, dwudziestolecie międzywojenne
WYMIARY: 21 x 51 cm

Prostokątna, duża taca w stylu art deco wykonana w całości ze srebrzonego mosiądzu w krakowskiej wytwórni Marcina Jarry. Taca opiera się na czterech niskich, kolistych nóżkach, brzegi nieco uniesione. Z obu stron wygodne, duże uchwyty. Jest prosta w formie, pozbawiona dekoracji, co daje elegancki efekt i doskonale wpisuje się w estetykę minimalizu art decowskiego. Przy krawędzi znak wytwórcy: "M. JARRA".

Marcin Jarra (1852-1938) - około 1880 roku razem z Marcelim Jakubowskim zostali wysłani z Warszawy do Krakowa, żeby przy ulicy Wiślnej założyć filię Fabryki Wyrobów Platerowanych Norblina. W 1887 roku założyli własną spółkę "Jakubowski et Jarra", gdzie początkowo prowadzili magazyn i handlowali wyrobami platerowanymi (inaczej zwanymi "chińskim srebrem") sprowadzanymi m.in. z Zakładów Norblina i tulskich fabryk. Około roku 1894 spółka przeniosła się do nowej, większej siedziby przy ul. Berka Joselewicza. Oprócz fabryki powstały mniejsze magazyny w Sukiennicach oraz we Lwowie. Ich wyroby były sprzedawane nie tylko na terenie Krakowa, ale także w Rosji, Rumunii, na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, a nawet są wysyłane do Ameryki. W 1892 roku firma Jakubowskiego i Jarry została uhonorowana srebrnym medalem, a w 1894 roku rządowym dyplomem na wystawie lwowskiej za swoje wyroby platerowane. Ich autorstwa są m.in imponujące żyrandole na 150 świec znajdujące się we foyer i na klatce teatru Słowackiego w Krakowie. Około 1900 roku Jakubowski i Jarra przestali ze sobą współpracować. Fabrykę przy ulicy Berka Joselewicza przejął Marcin Jarra i samodzielnie prowadził ją jako spółkę jednoosobową od 1901 roku aż do wybuchu pierwszej wojny. Wyspecjalizował się w produkcji naczyń liturgicznych, które eksportowano głównie do krajów bałkańskich. Interes musiał wieść się dobrze, gdyż w 1902 roku Jarra zatrudniał 79 robotników (w niektórych źródłach padają większe liczby), a w 1910 roku aż 200. W 1926 roku interes wznowili jego synowie, którzy po śmierci ojca, tj. w 1938 roku przenieśli się do Warszawy.

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl