Secesyjna cukiernica skrzynkowa

Secesyjna cukiernica skrzynkowa, Bracia Buch - Warszawa
  • Nowość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 1 400,00 zł 1400.00
ilość szt.

Opis

NAZWA: Secesyjna cukiernica skrzynkowa
WYTWÓRNIA:Przedsiębiorstwo Braci Buch
TECHNIKA: plater (mosiądz srebrzony)
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Warszawa, koniec XIX wieku
WYMIARY: wysokość: 9,5 cm, szerokość: 13,5 cm, głębokość: 10,5 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry (przetarcia srebrzenia)

Cukiernica o korpusie skrzynkowym, na 4 wygiętych nóżkach, z wysklepioną pokrywą na zawiasie, dekorowana reliefowym, secesyjnym ornamentem. Na spodzie wybita punca: w trójkącie "B.BUCH | GALW | WMF | WARSZAWA" oraz oznaczenie 20.

Analogiczna cukiernica znajduje się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku Lit.: "Artystyczne wyroby z metali firm warszawskich. Katalog wystawy", Muzeum Mazowieckie w Płocku, 1981, s. 56.

Przedsiębiorstwo Braci Buch powstało w Petersburgu w 1809 roku - było producentem guzików i platerowanych ozdób do munduru. Wspólnicy Agaton Buch i Ludwik Mauss na początku lat 60. XIX wieku wykupili fabrykę Gustawa Hennigera i przenieśli się do Warszawy, gdzie podjęli swą działalność na ul. Żelaznej. Do 1865 roku oba przedsiębiorstwa są wymieniane oddzielnie, mimo że teoretycznie zakład Hennigera już zakończył swą działalność. Na moskiewskiej wystawie w 1872 roku firma Braci Buch została uhonorowana medalem z godłem Cesarstwa Rosyjskiego. Było to najwyższe odznaczenie państwowe, umożliwiające umieszczanie dwugłowego orła carskiego na wyrobach. Jakość produktów Braci Buch niczym nie odbiegała od ich warszawskich konkurentów (Fraget, Norblin). Fabryka samodzielnie funkcjonowała do 1882 roku, kiedy weszła w skład spółki Norblin i S-ka, z którą prawdopodobnie już wcześniej współpracowała. Niektóre wyroby nadal znakowano "B. BUCH" lub "GEBR. BUCH". Przedsiębiorstwo miało sklepy w Warszawie, Petersburgu, Moskwie i Niżnym Nowogrodzie.  

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl