"Para"
Opis
TYTUŁ: "Para"
AUTOR: Zdzisław Beksiński (1929 - 2005)
DATA: 1965 rok
TECHNIKA: fotografia czarno-biała, odbitka żelatynowo-srebrowa
WYMIARY: 18,5 x 12,5 cm
OPRAWA: TAK
WYMIARY (z ramą): 29 x 23 cm
Fotografia autorstwa jednego z najsłynniejszych polskich artystów współczesnych - Zdzisława Beksińskiego, przedstawiająca fantastyczną parę postaci. W pionowej kompozycji artysta, w typowy dla siebie sposób, ukazał abstrakcyjnie ujętą, parę postaci z których pierwsza z nich klęczy ze skrępowanymi rękami i nogami. Zdzisław Beksiński zawsze po skończeniu pracy nad obrazem czy rysunkiem fotografował go tworząc w ten sposób pełne archiwum swojej twórczości. W późniejszych latach poszczególne etapy pracy nad dziełem nagrywał także kamerą wideo. Fotografia opisana autorsko na odwrocie (odręcznie, ołówkiem): "Rys | 65"
Praca pochodzi z kolekcji Andrzeja Urbanowicza (1938-2011) – malarza, współzałożyciela i lidera pierwszej buddyjskiej wspólnoty w Polsce, przyjaciela Beksińskiego; była bezpośrednim prezentem od artysty.
Do fotografii dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa, członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).
Praca oprawiona w prostą ramę w kolorze czerni i srebra z ciemnoszarym passe partout. W oprawie zastosowane antyrefleksyjne szkło muzealne amerykańskiej firmy TrueVue (zapewnia doskonałą przejrzystość, brak refleksów świetlnych i ochronę przed promieniami UV). Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.
Malarz, rysownik, grafik, rzeźbiarz i fotograf pochodzący z Sanoka. Ukończył studia na Politechnice w Krakowie na Wydziale Architektury, jednak jego prawdziwą pasją była sztuka. Zaczął od fotogramów i fotomontaży, później tworzył dzieła z pogranicza malarstwa i rzeźby, by następnie zająć się rysunkiem, a w połowie lat 60. malarstwem, przy którym pozostał już do końca życia. W 1977 roku przeniósł się do Warszawy. Jego prace były pokazywane nie tylko w Polsce, ale też we Francji, Niemczech, Japonii. Zmarł tragicznie 22 lutego 2005 roku.