Para lichtarzy
towar niedostępny
Opis
NAZWA: Para lichtarzy
TECHNIKA: mosiądz srebrzony
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Warszawa - Firma Józefa Frageta, między 1852, a 1859 rokiem
WYMIARY: wysokość: 17,5 cm, szerokość: 8,5 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry- (naturalne ślady użytkowania)
Para lichtarzy, wykonanych z posrebrzanego mosiądzu na podstawach o wykrojowym kształcie zbliżonym do kwadratu, wypiętrzone i puklowane. Trzony tralkowane, wazonowe tulejki na świece. Podstawy ozdobione szlacheckimi monogramami - na jednym z lichtarzy inicjał: "A II" pod koroną, na drugim inicjał: "FK" oraz z drugiej strony korona i inicjał "M". Na podstawie sygnatury: "WARSZAWA | FRAGET | PLAQUE".
FRAGET JÓZEF (1797 - 1867) - przemysłowiec. Studiował w instytutach politechnicznych w Paryżu i w Berlinie. Sprowadzony do Warszawy w 1824 r. przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Tadeusza Mostowskiego, uruchomił pierwszy w Polsce zakład wyrobów platerowanych, początkowo niewielki, od 1844 r. własną fabrykę przy ul. Elektoralnej 16. Stale unowocześniając produkcję (urządził m.in. laboratorium galwanicznego srebrzenia i złocenia wyrobów metalowych), postawił fabrykę w rzędzie najlepszych w Europie. Dzięki swej doskonałości i walorom estetycznym platery fragetowskie były wysoko cenione w całym Królestwie Polskim i w Rosji. Po śmierci Frageta fabrykę prowadził jego syn Julian.
Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa, członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).
Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.