Para lichtarzy

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 750,00 zł 750.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

NAZWA: Para lichtarzy
TECHNIKA: mosiądz srebrzony
MIEJSCE I CZAS POWSTANIA: Warszawa - Firma Józefa Frageta, między 1852, a 1859 rokiem
WYMIARY: wysokość: 17,5 cm, szerokość: 8,5 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry- (naturalne ślady użytkowania)

Para lichtarzy, wykonanych z posrebrzanego mosiądzu na podstawach o wykrojowym kształcie zbliżonym do kwadratu, wypiętrzone i puklowane. Trzony tralkowane, wazonowe tulejki na świece. Podstawy ozdobione szlacheckimi monogramami - na jednym z lichtarzy inicjał: "A II" pod koroną, na drugim inicjał: "FK" oraz z drugiej strony korona i inicjał "M". Na podstawie sygnatury: "WARSZAWA | FRAGET | PLAQUE". 

FRAGET JÓZEF (1797 - 1867) - przemysłowiec. Studiował w instytutach politechnicznych w Paryżu i w Berlinie. Sprowadzony do Warszawy w 1824 r. przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Tadeusza Mostowskiego, uruchomił pierwszy w Polsce zakład wyrobów platerowanych, początkowo niewielki, od 1844 r. własną fabrykę przy ul. Elektoralnej 16. Stale unowocześniając produkcję (urządził m.in. laboratorium galwanicznego srebrzenia i złocenia wyrobów metalowych), postawił fabrykę w rzędzie najlepszych w Europie. Dzięki swej doskonałości i walorom estetycznym platery fragetowskie były wysoko cenione w całym Królestwie Polskim i w Rosji. Po śmierci Frageta fabrykę prowadził jego syn Julian.

 

Do obiektu dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl