Herb Rzeczypospolitej za panowania dynastii Wettynów

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 320,00 zł 320.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

TYTUŁ: "Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów"
RYTOWNIK: Artysta Nieznany - XVIII wiek
TECHNIKA: miedzioryt, akwarela na papierze
WYMIARY: 16 x 11 cm (w świetle passe partout)
OPRAWA: TAK
WYMIARY CAŁKOWITE (z ramą): 26 x 19,7 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry- 
(kilka minimalnych zaplamień, ślad po dawnej konserwacji - uzupełnieniu papieru przy prawej krawędzi)

Grafika wykonana w technice miedziorytu, podmalowana czerwoną akwarelą, przedstawia herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów za czasów panowania dynastii Wettynów. Pole herbowe podzielone jest na cztery części. Na przemiennie są na nim ustawione Polski Orzeł w koronie oraz Pogoń – rycerz na koniu – symbolizujący Litwę. Było to odniesienie do pełnej nazwy kraju – Rzeczypospolita Obojga Narodów Polski i Litwy. Dodatkowo w centrum herbu umieszczone jest tak zwane pole sercowe (w którym zawierał się herb danego króla-elekta). Za czasów panowania Wettinów w polu sercowym był umieszczany podzielony na dwa herb dynastii. W jednym polu były dwa czerwone miecze na czarno-białym polu, a na drugiej części zielony wieniec na czarno-żółtych pasach. Symbolizowały one dynastię Wettinów oraz Saksonię, z której się wywodzili i której byli królami. Ponad herbem umieszczona jest korona oraz orzeł w koronie. Kompozycję otaczają stylizowane liście akantu. Powyżej widnieje napis: "Konigl Polnisches Wappen" (Herb Królów Polskich).

 

Po śmierci Zygmunta Augusta z Jagiellonów, tron polski zaczął być elekcyjny - szlachta miała prawo wyboru następnego króla, przy czym nie musiał być to kandydat z kraju. Takim właśnie przypadkiem był August II i August III, czyli dwaj królowie z dynastii Wettinów z Saksonii. Rządzili oni Rzecząpospolitą w I połowie XVIII wieku, a okres ich panowania nazywany jest saskim.

 

 

Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl