"Biblioteka Jagiellońska"

Jan Kanty Gumowski (1883-1946) 'Budynek Collegium Maius w Krakowie', litografia, 1926 rok
  • Nowość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 650,00 zł 650.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

TYTUŁ: "Biblioteka Jagiellońska"
AUTOR: Jan Kanty Gumowski (1883 - 1946)
TECHNIKA: litografia na papierze 
DATA: 1926 rok
WYMIARY: 38 x 27 cm (w świetle passe partout)
OPRAWA: TAK
WYMIARY CAŁKOWITE (z ramą): 60,5 x 48,5 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry 

Oryginalna praca znanego, krakowskiego grafika - Jana Kantego Gumowskiego, przedstawiająca widok na dawny budynek Biblioteki Jagiellońskiej.  Pierwotnie znaczna część zbiorów znajdowała się w Collegium Maius. Tam też po jego odbudowie na przełomie XV i XVI wieku biblioteka uzyskała osobne pomieszczenie, zwane dzisiaj Salą Obiedzińskiego (od nazwiska profesora – pomysłodawcy). Aż do 1940 roku budynek Collegium Maius był główną siedzibą Biblioteki Jagiellońskiej. Budynek ukazano od strony ulicy Jagiellońskiej, widoczne są tu charakterystyczne gotyckie szczyty oraz wykusz. Praca wykonana z dużą dbałością o szczegóły, oddająca rzeczywisty wygląd przedstawionego motywu.

Grafika pochodzi z wydanej w 1926 roku przez Zakład litograficzny Franciszka Zielińskiego teki grafik "Widoki Krakowa".

Jan Kanty Gumowski (1883 - 1946) malarz, rysownik i grafik pochodzący z Krościenka. Początkowo uczył się budownictwa w krakowskiej szkole przemysłowej, a w latach 1902-1909 studiował w ASP tamże m.in. u J. Mehoffera i K. Laszczki. Dzięki stypendium Czartoryskich miał okazję odbywać studia zagraniczne we Florencji (1911-1912) oraz w Monachium i Paryżu (1913-1914). Podczas I wojny światowej Gumowski walczył w I Brygadzie Legionów. Później zamieszkał na stale w Krakowie, gdzie w czasie II wojny światowej został zatrzymany i spędził dwa miesiące w obozie w Oświęcimiu w 1942 roku. Głównymi tematami jego prac były początkowo pejzaże, niekiedy obrazy religijne oraz studia zabytkowej architektury. Na zamówienie Ministerstwa Spraw Wojskowych Gumowski wykonywał studia rekonstrukcyjne Krakowa z 1 poł. XVIII wieku, przedstawiające mury i baszty królewskie. Opracował także rekonstrukcję Warszawy z XVII wieku oraz dawnego Biecza i Tarnowa. Podczas I wojny światowej namalował wiele portretów indywidualnych i całych sztabów pułkowych. Artysta wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie od 1910 roku i w Warszawie w TZSP (1910-1914,1917, 1919).

 

 

Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl