"Barbakan w Krakowie"
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
TYTUŁ: "Barbakan w Krakowie"
AUTOR: Jan Kazimierz Dzieliński (1894-1955)
TECHNIKA: akwaforta na papierze
DATA: lata 30. XX wieku
WYMIARY: 14 x 20 cm (kompozycja)
OPRAWA: TAK
WYMIARY CAŁKOWITE (z ramą): 31 x 37 cm
STAN ZACHOWANIA: bardzo dobry
Grafika wykonana w technice akwaforty, autorstwa krakowskiego grafika Jana Kazimierza Dzielińskiego. W poziomej kompozycji artysta ukazał Barbakan (zwany też po krakowsku Rondlem) – czyli najbardziej wysuniętą na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa (znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską, po południowej stronie ul. Basztowej). Praca sygnowana ołówkiem w prawym, dolnym rogu "K. Dzieliński" oraz autorsko zatytułowany w lewym, dolnym rogu: "Barbakan".
Jan Kazimierz Dzieliński (Lwów 1894 - Nowy Targ 1955) - malarz i grafik warsztatowy, studiował w krakowskiej ASP malarstwo u Józefa Mehoffera i grafikę u Jana Wojnarskiego. Debiutował w 1931 w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w 1935 wyjechał jako stypendysta do Francji. W latach 1934-1939 brał udział w licznych wystawach w Krakowie, Lwowie i Warszawie. Uczestnik kampanii wrześniowej, walczył następnie w szeregach Armii Krajowej. Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari. W 1949 odbyła się w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawa retrospektywna 60 prac artysty. Obok malarstwa olejnego o tematyce głównie pejzażowej, tworzył również w różnych technikach graficznych. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w muzeum w Lille we Francji.
Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa, członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).
Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.