"Alojzy Bąbel - twór Pana Kleksa",

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 3 600,00 zł 3600.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

TYTUŁ: "Alojzy Bąbel - twór Pana Kleksa",
AUTOR: Jan Marcin Szancer (1902 - 1973)
TECHNIKA: gwasz, ołówek na papierze
DATA: 1963 rok
WYMIARY: 32,5 x 23 cm
OPRAWA: TAK
WYMIARY (z ramą): 47 x 37,5 cm

Autentyczna praca autorstwa Jana Marcina Szancera. W pionowej kompozycji autor ukazał stojącą postać Alojzego Bąbla ubranego w krótkie bordowe spodnie i granatowy kubrak z rękawami w kratę. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu monogramem wiązanym: "jms.".

Jan Marcin Szancer był autorem ilustracji do pierwszego książkowego wydania „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy w 1946 roku. Do samej postaci Kleksa i całej opowieści wracał Szancer jeszcze kilkakrotnie m.in. projektując w 1963 roku stroje i scenografię do przedstawienia w Teatrze Narodowym w Warszawie „Niezwykłej przygody Pana Kleksa”. W rolę wroga, który jest jednocześnie tworem samego Kleksa, czyli Alojzego Bąbla wcielił się Lech Ordon. W jednej z prasowych recenzji w „Trybunie Ludu” napisano: „Dejmek oparł reżyserię na wyolbrzymieniach. Aktorzy grają tak, jakby opowiadali dziecku bajkę. Alojzy Bąbel - Lech Ordon doskonale utrzymujący się w roli nieobliczalnego chuligana - jest krzykliwy, przekonywająco niegrzeczny (…)”. Czytając opinie o spektaklu i o tym jak scenografia „poruszyła do życia Szancerowskie ilustracje” chciałoby się zobaczyć to przedstawienie. A dzięki krótkiemu materiałowi filmowemu z jednej z prób mamy taką szansę! Fragment dostępny w Repozytorium Cyfrowym Filmoteki Narodowej.

Kostium przeznaczony był dla postaci Alojzego Bąbla granego przez Lecha Ordona w przedstawieniu "Niezwykłej przygoda Pana Kleksa" w Teatrze Narodowym w Warszawie (data premiery 26 października 1963).

 

Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.


 

Polski malarz, grafik i ilustrator. W latach 1920-1926 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Karola Frycza, następnie w latach 1928-1929 pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Po wojnie zajął się głównie ilustracją książkową, zwłaszcza książek dla dzieci. Zasłynął jako autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, Pinokio, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl