"Adam Mickiewicz"
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
TYTUŁ: "Adam Mickiewicz"
AUTOR: Jan Styka (1889-1954)
TECHNIKA: cynkografia na papierze
WYMIARY: 10,5 x 10,5 cm (kompozycja)
OPRAWA: TAK
WYMIARY (z ramą): 24,5 x 24,5 cm
Unikatowa cynkografia autorstwa znanego malarza portrecisty Jana Styki, przedstawiająca narodowego wieszcza Adama Mickiewicza. W niewielkich rozmiarów pionowej kompozycji artysta ukazał portret en face poety z charakterystycznymi, rozwianymi włosami i zarostem pod brodą. Twarz oddana jest realistycznie, zgodnie ze znanymi wizerunkami Mickiewicza. W prawym dolnym rogu sygnowana monogramem wiązanym: "JS" (na płycie).
Praca oprawiona w czarną lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy), w oprawie zastosowane antyrefleksyjne szkło muzealne amerykańskiej firmy TrueVue (zapewnia doskonałą przejrzystość, brak refleksów świetlnych i ochronę przed promieniami UV).
Jan Styka (1858-1925) Malarz scen historycznych i batalistycznych, autor obrazów alegorycznych i religijnych, portrecista, ojciec malarzy Tadeusza i Adama Styków. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, następnie w Rzymie, a w latach 1882-1885 u Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach spędził kilka lat w Paryżu, później mieszkał we Lwowie. W roku 1895 podróżował do Palestyny. Po 1900 mieszkał w Paryżu, skąd wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, Włoch i Grecji. Od 1919 wiele czasu spędzał we własnym domu na Capri. Uczestnik wielu wystaw, m.in. paryskich Salonów czy Wystawy Światowej w St. Louis (1904), cieszył się znaczną popularnością, a nawet sławą. Był członkiem Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Był również pomysłodawcą i współtwórcą sławnych panoram - eksponowanej dziś stale we Wrocławiu Panoramy bitwy pod Racławicami (lata 1892-1894; wraz W. Kossakiem i innymi), Golgoty (1896; obecnie w Los Angeles), Panoramy Siedmiogrodzkiej (1897; pocięta na częci, zachowały się tylko fragmenty), i Męczeństwa Chrześcijan w cyrku Nerona (1899; płótno zaginione podczas pierwszej wojny światowej). Zajmował się ilustratorstwem, m.in. przygotował ilustracje do luksusowego wydania Quo vadis? Sienkiewicza.
Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa, członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).
Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.