„Literka N” z cyklu „Literki uciekinierki"
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
TYTUŁ: "Literka N" z cyklu "Literki uciekinierki"
AUTOR: Zbigniew Lengren (1919 - 2003)
TECHNIKA: akwarela, tusz na papierze
WYMIARY: 20 x 14 cm
DATA: 1946 rok
OPRAWA: TAK
WYMIARY (z ramą): 33,5 x 27,7 cm
Unikatowa, autentyczna praca autorstwa Zbigniewa Lengrena. W pionowej kompozycji autor ukazał pływającą literkę "N". Poniżej grafiki fragment bajki dotyczący tytułowej literki (maszynopis):
"N wesołe, żwawe zwinne
Jest w sportowym świecie czynne
I tym się najbardziej chlub,
Że ogromnie pływać lubi."
Prezentowana praca była stworzona jako ilustracja bajki "Literki uciekinierki" Władysława Mossoczego. Bajka miała ukazać się nakładem krakowskiego księgarza Floriana Trzecieckiego w 1946 roku - do publikacji jednak nie doszło.
Praca oprawiona w prostą, lakierowaną ramę w kolorze czerwonym z beżowy passe partout.
Zbigniew Lengren (1919-2003) Polski satyryk, grafik i rysownik, autor karykatur, aforyzmów i fraszek, a także plakatów, ilustracji książkowych i prasowych oraz scenografii teatralnych. Dzieciństwo i młodość spędził w Toruniu. W 1945 podjął studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1951. Debiutował jako karykaturzysta w 1944 w czasopiśmie "Stańczyk". Od 1946 współpracował z tygodnikami "Szpilki" i "Przekrój", dla którego stworzył postać Profesora Filutka i jego psa Filusia. Rysował też dla tygodnika "Świat" (1954-1968), nadto był ilustratorem wielu książek, autorem plakatów, scenografem. Pisał utwory satyryczne, był konferansjerem, aktorem i reżyserem w teatrach i kabaretach. Od 1965 pracował w Dziale Rozrywki Telewizji Polskiej. Od 1945 uczestniczył w wystawach zbiorowych, m. in. w III Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki, Warszawa 1953, wystawach z cyklu "Polskie Dzieło Plastyczne w XV-lecie PRL": Wystawie Satyry, Wystawie Książki i Ilustracji, Wystawie Grafiki Reklamowej - wszystkie w Zachęcie, Warszawa 1961-1962. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Na wniosek dzieci otrzymał Order Uśmiechu. W 1988 został także laureatem Złotej Szpilki z Wawrzynem. W 2005 odsłonięto w Toruniu rzeźbę upamietniającą jego związki z tym miastem, a także figurkę psa Filusia.
Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa, członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).
Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.