"Stańczyk"

Jan Matejko, "Stańczyk"
  • Nowość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 1 250,00 zł 1250.00
ilość szt.

Opis

TYTUŁ: "Stańczyk"
AUTOR: Jan Matejko (1839 - 1893)
TECHNIKA: drzeworyt sztorcowy na papierze
DATA: lata 70. XIX wieku
WYMIARY: 23,5 x 34 cm
WYMIARY (z ramą):  38 x 48 cm

Grafika wykonana w technice drzeworytu sztorcowego na podstawie obrazu autorstwa Jana Matejki. Sygnowana monogramem wiązanym na klocku w prawym, dolnym rogu: "JM | 1871". W lewym, dolnym rogu sygnatura drzeworytnika: "J. STYFI".  Praca przedstawia postać królewskiego błazna, Stańczyka siedzącego w jednaj z komnat królewskich na Wawelu. Mimo, że w sąsiedniej komnacie, na którą mamy wgląd przez drzwi po prawej stronie, trwa gwar i radość zebranych gości, Stańczyk pogrążony jest w zadumie, jako jedyny przejęty losem przyszłości. Grafika pochodzi z wydanego w latach 70. XIX wieku "Albumu Jana Matejki", który zawierał ponad 80 drzeworytów z dziełami mistrza - rysunki na klockach drzeworytniczych wykonał osobiście Jan Matejko, rytowali najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, min. Jan Styfi, Józef Holewiński, Konstanty Przykorski, Edward Gorazdowski i inni.

 

Do grafiki dołączone pisemne potwierdzenie autentyczności wydane przez Salon Dzieł Sztuki Connaisseur - renomowaną galerię z Krakowa,  członka międzynarodowego stowarzyszenia Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d'Art (CINOA) oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAMP).

Na życzenie obiekt możemy zapakować na prezent.

 


 

 

Jeden z najsłynniejszych polskich malarzy. W latach 1852-1858 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i W.K. Stattlera. Naukę kontynuował w Akademi monachijskiej i w Wiedniu. W 1873 roku został dyrektorem SSP w Krakowie. Malował monumentalne sceny historyczne, portrety, a także sceny religijne i rodzajowe. W latach 1889-1891 wraz z zespołem uczniów, pracował nad polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl